TARİHÇE

İş ve meslek kadınlarından oluşan Etiler Soroptimist Kulübü 1988 yılında kuruldu.

KULÜP KURULUYOR 1988

Soroptimist kulüpleri farklı mesleklerdeki kadınların, mesleki deneyim ve birikimlerinin de katkısıyla eğitim, ekonomik güçlendirme, kadın hakları, sağlık ve çevre konularında kadınlar için proje odaklı çalışmalar yürüten uluslararası bir organizasyondur.

ÖDÜLLÜ PROJELERİMİZLE KADINLARIMIZI DESTEKLİYORUZ

Etiler Kulübü de özellikle ekonomik güçlendirme alanında yoğunlaşan başarılı projeleriyle bu organizasyonda yerini almaktadır. Kulüp, kuruluşundan bugüne kadınların gelişimine katkıda bulunacak pek çok projeyi hayata geçirdi. Onlarca lise ve üniversite öğrencisi kıza burs sağladı. Mardin’de 2001 yılından beri sürdürülen, kadınların bir yandan halı dokumacılığı mesleği edindirilerek ekonomik yönden güçlendirildikleri, diğer yandan da geleneksel bir sanatın yaşatıldığı HAYATA ATILAN İLMEKLER Projesi yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli ödüller kazandı. İstanbul’da Balat Kültür Evi’nde 2015 yılından beri yürütülen KİMİM Kadınlar İçin Meslek ve İş Merkezi Projesi ise Ekonomik Güçlendirme alanında SIE (Soroptimist International Europe-Avrupa Soroptimist Federasyonu) En İyi Uygulama(Best Practice) ödülüne aday gösterildi.

GELECEĞE GÜVENLE BAKIYORUZ

35 asil, 3 onur üyesi bulunan Etiler Soroptimist Kulübü, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’nun üyesidir. Avrupa’da Soroptimist International of Europe (Avrupa Soroptimist Federasyonu), küresel olarak ise Soroptimist International (Uluslararası Soroptimist) çatısı altında faaliyet göstermektedir. Soroptimistler kadınlar için eğitim, ekonomik güçlendirme, kadına ve kız çocuklarına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması, sağlık, çevre ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışmalar yürütmektedir

KURUCU ÜYELERİMİZ

15 Ekim 1988 tarihinde 23 üye ile kurulan Kulübün kurucu üyeleri ve meslekleri tüzükte yer aldığı biçimiyle aşağıdadır.

Adı Soyadı Mesleği
Tülin Tuncer Avukat
Nevra Çiçek Kimya Mühendisi
Gülen Usta Makine Mühendisi
Nesrin Karaaslan Kimya Mühendisi
Jülide Gülseren İşletmeci
Emine Erdem Avukat
Ayşe Aka İşletmeci
Nedire Yüksekışık Kimya Mühendisi
Nazan Eren Sanat Tarihçisi
Önay Kuzucan Makine Müh.
Oya Sedük Ev Hanımı
İnci Artan Öğretim Görevlisi
Adı Soyadı Mesleği
Ayşe Olgaç Pazarlama Yönetmeni
Işıl Güneş Ekonomist
Berrin Ergin Öğretim Üyesi
Dürdal Berkem Kimyager
Sabite Müftüoğlu Ekonomist
Güner Kordağ Çiçekçi
Sema Aksuna Çocuk Kreşi İşletmecisi
Ayfer Gülüm Konfeksiyon İhracatçısı
Harika Kalyoncu İhracatçı
Filiz Kayra Emekli Öğretmen
Şehnaz Karadeniz Öğretim Üyesi